Humbuk kolem realitního serveru Sreality.cz

V realitách jde o prachyNejvětší realitní server na českém internetu, Sreality.cz, jehož provozovatelem je Seznam.cz, oznámil počátkem února tohoto roku svým zákazníkům, tedy inzerujícím realitním kancelářím, že od 1. dubna dojde ke změně v účtování poplatků za realitní inzerci. Záhy se rozpoutaly vášnivé diskuze, do kterých přispívaly zejména nespokojené realitní kanceláře. V čem změna v účtování spočívala a proč se inzerujícím realitním kancelářím nelíbila?

Zatímco dříve se Seznamu platil poplatek za umístění realitního inzerátu za každý den, kdy byl inzerát zobrazen, nově chtěl Seznam zpoplatnit každé zobrazení inzerátu. Z paušální platby se tedy mělo přejít za platbu za proklik. Zároveň s tím se měla zavést povinnost koupit si placený zápis do katalogu Firmy.cz, rovněž provozovaného Seznamem. Placený zápis se týkal každé kategorie, ve které chce realitní kancelář inzerovat (pozemky, byty..).

Nesouhlas vyjadřovaly zejména menší realitní kanceláře, které se novým systémem požadujícím stejnou cenu za registraci bez ohledu na objem inzerce, cítily oproti velkým hráčům znevýhodněny. Na internetu vyšlo několik zajímavých komentářů a některé z nich nastiňovaly možné řešení situace spočívající v odchodu realitek od Seznamu a založení vlastní inzertní platfrmy – např. článek na serveru Lupa.cz s názvem Nechají se realitky, cestovky a další ještě dlouho vodit za nos?

Malé realitky organizovaly bojkot Srealit a situace se vášnivě rozebírala na speciálním diskuzním fóru Realitní Unie. Seznam se nakonec odlivu inzerentů zalekl a začátkem března svým zákazníkům zaslal dopis informující o zachování stávajícího modelu účtování poplatků za realitní inzeráty. Situace tak prozatím zůstává beze změny.

Celá tato epizoda ukázala dvě zajímavé věci: jak velký monopol představuje Seznam v oblasti realitní inzerce a jak moc jsou menší realitní kanceláře závislé na jednom realitním serveru, či jako moc si myslí, že jsou na něm závislé.

Comments are closed.