Novinka roku 2013: Energetické štítky budov

Energetický štítek budovy

Od letošního roku platí mají vlastníci nemovitostí novou povinnost vystavit v případě prodeje nebo pronájmu bytu či domu tzv. energetický průkaz k této nemovitosti. Až dosud byly energetické štítky povinné u všech novostaveb.

Co je to energetický štítek budovy?

Podobě jako u spotřebičů (praček nebo ledniček), vypovídá energetický štítek budovy o energetické náročnosti bytu, domu nebo nebytových prostor. V případě prodeje nebo pronájmu bytu tedy nového majitele nebo nájemce informuje o tom, jaké jsou náklady na vytápění, ohřev vody a osvětlení.

Podobně jako u spotřebičů štítek rozlišuje několik tříd od neúspornější třídy A až po energeticky nejnáročnější třídu G. Obal budovy, vytápění nebo osvětlení se hodnotí zvlášť, zájemce tak okamžitě pozná jaké jsou případné slabiny a naopak přednosti budovy.

Pro koho povinnost platí?

Energetický průkaz budovy musí nechat vystavit vlastníci nemovitostí v těchto případech:

  • prodej či pronájem rodinného domu,
  • prodej či pronájem komerční a administrativní budovy,
  • prodej či pronájem bytu nad 50m2 (do roku 2016 lze v tomto případě štítek nahradit doložením 3 faktur s ročním vyúčtováním za energie)

Pro vydání energetického štítku je nutné se obrátit na některého z autorizovaných energetických specialistů, který má oprávnění od ministerstva průmyslu a a obchodu. Seznam energetických expertů naleznete přímo na stránkách ministerstva.

Kolik energetický štítek štítek stojí?

Za vystavení energetického průkazu zaplatíte energetickému specialistovi v řádu několika tisíc korun. Cenu si určují soukromé firmy a auditoři sami a je závislá na typu a velikosti budovy i na rozsahu případné dokumentace k nemovitosti, kterou vlastník disponuje. V případě nesplnění povinnosti vystavit energetický průkaz k nemovitosti při prodeji nebo pronájmu se vlastník bytové jednotky nebo jiné nemovitosti vystavuje riziku pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. Až do konce března 2013 však sankce nebudou uplatňovány.

Jak při pronájmu bytu v případě společenství vlastníků či družstva?

Při prodeji a pronájmu bytu může vlastník nahradit energetický štítek fakturami za energie, a to za poslední tři roky. Kupující však může štítek vyžadovat. Při pronájmu bytu bude tato povinnost platit až od roku 2016. U družstevního bytu se jedná o pronájem, kdy družstvo pronajímá byty členům družstva, proto i zde bude energetický průkaz povinný od roku 2016. Povinnost za jeho vystavení bude mít vlastník domu, tedy družstvo.

Energetické štítky při pronájmu chat a chalup

Majitelé rekreačních objektů, kteří nabízejí své chaty a chalupy k pronájmu, mohou zůstat v klidu za podmínky, že pronajímaný objekt není v katastru zapsán jako budova k trvalému užívání, ale jako rekreační objekt.

Comments are closed.